Radu Albot a acces în optimi la turneul din Geneva

Print Send by email
11:06, 21 Mai 2019

Tenismanul moldovean Radu Albot s-a calificat în optimile de finală ale turneului ATP de la Geneva (Elveția), dotat cu premii totale de 524340 euro, transmite IPN.

Albot, locul 45 mondial, l-a învins în două seturi pe italianul Lorenzo Sonego, numărul 73 ATP, scor 7-6, 7-6. Tenismenul moldovean, al cincilea favorit al competiției, îl va înfrunta în turul secund pe argentinianul Juan Ignacio Londero, locul 78 mondial.

Albot și Londero s-au mai confruntat în 2015, la Liberec, iar victoria a fost adjudecată de tenismenul moldovean.

20 Mai 2019
Moldova a cucerit patru medalii la Campionatul European de sambo Partida Petrocub - Milsami a fost întreruptă